Присуство вируса авијарне инфлуенце (поттипа H5N8) код дивљих птица потврђено је код угинулих лабудова 01.10. 2021. године на територији општине Земун, 06.10.2021 код два лабуда у Борчи и на локацији Ковилово, општина Палилула, на ширем подручју града Београда.
Управаза ветерину је донела Решења којим су утврђене мере које се спроводе у зараженом и угроженом подручју од заразне болести Авијарна инфлуенца код дивљих птица, a у циљу сузбијања и спречавања ширења ове заразне болести. Зараженим подручјему складу са Решењемсматрасеподручје од најмање 3 км у полупречнику, а угроженим подручјем круг од најмање 10 км у полупречнику од жаришта, односно локација на којима су пронађене угинуле птице.
Авијарна инфлуенца изазвана вирусом поттипа H5N8, није зооноза, односно не преноси се са оболелих и заражених птица на људе, али може изазвати веома велике економске штете уколико се са дивљих птица пренесе на домаћу живину.
Спровођење активног и пасивног надзора, односно контроле здравственог стања живине у потенцијално ризичним подручјима близу водених површина са дивљим птицама, затварање живине у објекте, спречавање директног и индиректног контакта између дивљих птица и живине и подизање биосигурносних и хигијенских мера на газдинствима су основне превентивне мере које се предузимају у циљу спречавања појаве и ширења ове заразне болести.
Ради спречавања ширења и сузбијања болести, обавезна је пријава сваког случаја угинућа дивљих птица на природним стаништима и воденим површинама, као и пријава повећаног угинућа или знакова болести код живине и птица на газдинству, надлежном ветеринарском инспектору или ветеринару.
За време трајања мера у зараженом и угроженом подручју, обавезно је затварање домаће живине и птица у објекте на газдинству, а забрањено је одржавање сајмова живинарстваи украсних птица, као и промет живине, јаја, меса и изнутрица пореклом од живине са зараженог подручја.
На сајту Управе за ветерину се налазе упутства и информације за узгајиваче живине, ветеринаре, лифлети.